Luděk Jiřík

Luděk Jiřík

Narodil se v Praze, kde také v  sedmdesátých letech vystudoval obor herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka (dříve Lidové konzervatoři) pod pedagogickým vedením Ivana Vyskočila a Radovana Lukavského.      Již během studií dostal příležitost v České televizi – vystupoval v pohádce Až bude padat hvězda a v zábavném kabaretu Škola za školou. Od konce sedmdesátých let se začal ve spolupráci s Jiřím Kaftanem, mimem souboru Ladislava Fialky, věnovat také pantomimě a své divadelní zaměření mohl uplatnit i během základní vojenské služby v AUS.

Během osmdesátých let hrál v řadě pražských studiových divadel (divadlo Excelsior, Sumus...) – nejčastěji v Malostranské besedě, Divadle v Nerudově ulici a v Branickém divadle. Zároveň začíná  směřovat i k pedagogické práci: od dílen pohybového divadla přechází později k práci v centru umělecké výchovy dětí a mládeže (Studio HAF v Praze 1).

V roce 1994 založil v Praze Divadlo Minaret a od té doby je jeho ředitelem a režisérem. První inscenací tohoto nezávislého souboru byla absurdní hříčka Eugena Ionesca Lekce, následovaly další komorní hry pro dospělé: Silná v zoologii Stanislava Mráze a aktovky anglických autorů Není nad slanečky. V současné době se toto divadlo věnuje především tvorbě pro děti a mládež. Jeho repertoár tvoří třináct hudebních pohádkových her a jedna inscenace pro dospívající.

V roce 1994 přijal nabídku vedení Městského divadla Mladá Boleslav a vstoupil do angažmá, které trvalo do července 2017. Jeho první rolí byl Radovid v Zeyerově hře Radúz a Mahulena (režie: Michal Dočekal). V Mladé Boleslavi vytvořil řadu komediálních postav – např. Shakespeare ve hře Byl to skřivan, Simon de Cantervile ve Strašidlu Cantervillském, Adolf Jura v Bahrově Koncertu, Arnholm v Ibsenově Paní z moře, Malvolio ve Večeru tříkrálovém, hrál i řadu postav v dalších titulech – např. Generál Mackenzie v inscenaci  A pak už tam nezbyl ani jeden, Andre Lequedec v Hostině dravců, Osric v Hamletovi, Duval v Manon Lescaut, Jonáš Goodman v Brooklynské idyle. Vystupoval i v pohádkových hrách – Drak Kabrahár v muzikálu Byl jednou jeden drak a Školastykus v Hrátkách s čertem… Od roku 2017 je hostujícím členem mladoboleslavského souboru.

Od poloviny devadesátých let působí také jako lektor, neboť vede kursy dramatické výchovy (pro děti a mládež od deseti do osmnácti let)  v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Lektorské práci se věnoval nejen ve Studiu Divadla Minaret (pro mládež), ale vedl i divadelní kurzy pro seniory (spolupráce s Remediem Praha).

V posledních letech vystupuje v drobných rolích v některých televizních pořadech a seriálech (např. Kriminálka Anděl, Zločin v Polné, Ohnivé kuře, Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód, Krejzovi). Těžištěm jeho herecké práce ale vždy bylo a zůstává divadlo.