Luděk Jiřík

Luděk Jiřík

Narodil se v Praze, kde také v  sedmdesátých letech vystudoval obor herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka (dříve Lidové konzervatoři) pod pedagogickým vedením Ivana Vyskočila a Radovana Lukavského.      Již během studií dostal příležitost v České televizi – vystupoval v pohádce Až bude padat hvězda a v zábavném kabaretu Škola za školou. Od konce sedmdesátých let se začal ve spolupráci s Jiřím Kaftanem, mimem souboru Ladislava Fialky, věnovat také pantomimě a své divadelní zaměření mohl uplatnit i během základní vojenské služby v AUS.

Během osmdesátých let hrál v řadě pražských studiových divadel (divadlo Excelsior, Sumus...) – nejčastěji v Malostranské besedě, Divadle v Nerudově ulici a v Branickém divadle. Zároveň začíná  směřovat i k pedagogické práci: od dílen pohybového divadla přechází později k práci v centru umělecké výchovy dětí a mládeže (Studio HAF v Praze 1).

V roce 1994 založil v Praze Divadlo Minaret a od té doby je jeho ředitelem a režisérem. První inscenací tohoto nezávislého souboru byla absurdní hříčka Eugena Ionesca Lekce, následovaly další komorní hry pro dospělé: Silná v zoologii Stanislava Mráze a aktovky anglických autorů Není nad slanečky. V současné době se toto divadlo věnuje především tvorbě pro děti a mládež. Jeho repertoár tvoří třináct hudebních pohádkových her a jedna inscenace pro dospívající.

V roce 1994 přijal nabídku vedení Městského divadla Mladá Boleslav a vstoupil do angažmá, které trvalo do července 2017. Jeho první rolí byl Radovid v Zeyerově hře Radúz a Mahulena (režie: Michal Dočekal). V Mladé Boleslavi vytvořil řadu komediálních postav – např. Shakespeare ve hře Byl to skřivan, Simon de Cantervile ve Strašidlu Cantervillském, Adolf Jura v Bahrově Koncertu, Arnholm v Ibsenově Paní z moře, Malvolio ve Večeru tříkrálovém, hrál i řadu postav v dalších titulech – např. Generál Mackenzie v inscenaci  A pak už tam nezbyl ani jeden, Andre Lequedec v Hostině dravců, Osric v Hamletovi, Duval v Manon Lescaut, Jonáš Goodman v Brooklynské idyle. Vystupoval i v pohádkových hrách – Drak Kabrahár v muzikálu Byl jednou jeden drak a Školastykus v Hrátkách s čertem… Od roku 2017 je hostujícím členem mladoboleslavského souboru.

Od poloviny devadesátých let působí také jako lektor, neboť vede kursy dramatické výchovy (pro děti a mládež od deseti do osmnácti let)  v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Lektorské práci se věnoval nejen ve Studiu Divadla Minaret (pro mládež), ale vedl i divadelní kurzy pro seniory (spolupráce s Remediem Praha).

V posledních letech vystupuje v drobných rolích v některých televizních pořadech a seriálech (např. Kriminálka Anděl, Zločin v Polné, Ohnivé kuře, Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód, Krejzovi). Těžištěm jeho herecké práce ale vždy bylo a zůstává divadlo.          

Herečky

Veronika Koloušková
Karolína Krejčová
Eva Miškovič
Eva Radilová
Renata Nechutová
Marie Majkusová
Nikola Valová
Dáša Kouřilová
Magdalena Duřtová
Eliška Srnská
Taťána Krchovová
Pavlína Karpeles

Hereci

Martin Hejný
Ondřej Brejcha
Milan Ligač
Luděk Jiřík
Radim Jíra
Luděk Kanda
Radek Valenta
Marek Lambora
Petr Prokeš
Ivo Theimer
Ondřej Běhan